Bábätká hovoria rukami, až kým ich nedobehnú ústa alebo ako sa porozprávať s batoľaťom

Zdielať

Viete, že sa s deťmi dá dohovoriť omnoho skôr, ako začnú rozprávať? Vďaka znakovej reči, špeciálne upravenej pre malé deti, sa od svojho batoľaťa môžete dozvedieť celé vety pred tým, než sa rozhovorí.

Deti sa s nami dorozumievajú už od narodenia. Potrebujú s nami komunikovať o tom, čo potrebujú a čo im prekáža.

Bábätko už od narodenia používa ku komunikácii plač. Jasne dá najavo, kedy potrebuje našu pozornosť. Ozve sa, keď je hladné, smädné, potrebuje prebaliť, pritúliť alebo je unavené. 

Tak isto dáva na javo, keď je spokojné. Vtedy sa mu na tvári objavia radostné úsmevy a výkriky.

Batoľatá ešte stále využívajú ku komunikácii plač, ale vedia našu pozornosť upútať aj krikom alebo ukazovaním na niečo so sprievodným naliehavým vydávaním najrôznejšich zvukov.

Všetci vidíme, že deti, aj tie, ktoré ešte nevedia hovoriť, s nami komunikujú a snažia sa, aby sme rozumeli, čo nám chcú povedať.

Niekedy to býva ťažké uhádnuť a vtedy vidíme frustráciu na našom dieťati, ktoré tak chcelo, aby sme mu rozumeli. 

Väčšina rodičov, aj pedagógov, čaká na to, kedy deti začnú hovoriť. To je ale podmienené vývinom rečových orgánov.

Nemusíme čakať na reč

Pre rodičov, ktorí chcú umožniť deťom komunikáciu na vyššej úrovni ešte pred tým ako sa naučia rozprávať, mám dobrú správu.

Znaková reč pre batoľatá vám v tom pomôže.

Ako vznikla znaková reč pre deti?

Znaková reč pre batoľatá je vyvinutá zo znakovej reči pre dospelých. Niektoré znaky sú dokonca rovnaké. Iné znaky boli zjednodušené, aby ich deti so svojou vyvýjajucou sa hrubou i jemnou motorikou mohli ľahko používať. 

Možno vám teraz napadajú otázky ako: 

  • A nie je to nejaké zvláštne, učiť moje dieťa, ktoré počuje znakovú reč?
  • Nezabrzdí znaková reč vývin reči môjho dieťaťa?
  • Vôbec nič o tom neviem, vyžaduje to veľa učenia?

Úplne vám rozumiem a na všetky tieto otázky nájdete odpoveď v tomto článku. Tiež som sa pred pätnástimi rokmi pýtala tieto otázky. Videla so, že syn so mnou chce komunikovať viac, než ako mu dovoľovala situácia a zaviedli sme doma znaky keď mal 11 mesiacov.

Ešte pred tým som ale absolvovala seminár, pretože som sa obávala, či celé to baby znakovanie chápem správne. 

Synovi sa okamžite nový spôsob komunikácie zapáčil a v priebehu prvých dní vedel používať niekoľko znakov. 

Jeho radosť, keď som rozumela tomu, čo mi hovorí, bola úžasná. Ja som bola nadšená tiež! Kto by sa netešil, keď by mu jeho dieťa vedelo včas povedať, že je hladné, unavené alebo že ho niečo bolí.

Ak máte stále pocit, že tie znaky nie sú úplne niečo pre vás, tak som si istá, že nejaké tie znaky už doma používate.

Čože? Možno neveriacky krútite hlavou, ale také “PÁ PÁ“ zamávanie rukou na pozdrav, keď sa s niekým lúčite, to je znak pre Dovidenia. Poslanie pusy cez celú miestnosť priložením dlane k ústam a potom fúknutím je takisto znak.

Znakovanie je pre deti prirodzené a ak ich k nim nevedieme, tak si ich deti sami vymyslia. Potreba s nami komunikovať a zdieľať je pre ne silná a používanie znakov prirodzené. Otvorenie úst a zrýchlené dýchanie, to je znak pre psa a privonanie je znak pre kvetinu a fúkanie je znak, že je niečo horúcce.

Keď my ako rodičia súhlasne na niečo kývyme hlavou, tak znakovou rečou hovoríme “ÁNO“ a keď hlavou krútime, hovoríme tým “NIE“, pravdepodobne bez toho, že by sme si uvedomovali, že s deťmi používame znakovú reč.

Prečo používať znakovú reč vedome?

Naše deti pozorujú svet okolo seba. Chcú sa s nami podeliť o to, že vidia vtáčika alebo počujú štekať psa. Predstavte si, že by ste im dali nástroj, ktorým by vám mohli “povedať“, ak ich niečo trápi alebo bolí, prípadne, ak sa niečoho boja.

Jeden z najhorších pocitov pre rodiča je to, keď vidíme naše dieťatko plakať a nevieme čo mu je.

Začať znakovať je jednoduchšie, než sa zdá. Verte mi, budete ním nadšení a vaše batoľatá tiež. Znaky sa učia rýchlo a nadšene ich potom používajú. 

V tomto článku nájdete najlepšie znaky, s ktorými môžete začať znakovať. Ak by ste potrebovali ďalšie znaky, na Youtube nájdete množstvo skvelých a krátkych videí, ktoré vám ukážu presne tie znaky, ktoré budete potrebovať. 

Malé upozornenie:

Pre niektoré znaky existuje niekoľko rôznych variant. Vtedy je najlepšie, ak si vyberiete tú, ktorá vám a vášmu dieťatku vyhovuje najviac a budete sa jej držať.

Máte so znakovaním batoliat skúsenosti? Čo na tento spôsob komunikácie hovoríte? Používa ho niekto vo vašom okolí?

Napísala

Mgr. Simona Chicevič

Mgr. Simona Chicevič je mama dvoch chlapcov (17 rokov a 3 roky), autorka knihy Ako na (nepo)slušníkov a vedkyňa, ktorá skúma výchovu a prednáša výsledky výskumov na medzinárodných pedagogických konferenciách. Motiváciou za projektom Neposlušníci bola jej práca ako učiteľky vo vyše dvadsiatich materských školách v piatich krajinách Európy, odkiaľ prináša rodičom to najlepšie. Viac o autorke >>

Zdielať na facebooku

Obsah

Najčítanejšie články

Tiché rozprávanie: kľúč k pokojnejšej a efektívnejšej komunikácii s deťmi

Pre všetkých rodičov, ktorí „nemajú čas“

Dajme deťom slovo – znepokojujúce zistenia zo šatní materských škôl

Emócie detí: Nepriateľ alebo náš najlepší pomocník?

Od obetavej „Matky Terezy“ k spokojnej mame

PORADŇA: Dcéra nás bije a hryzie, po mladšej hádže hračky – 5 tipov čo s tým

Prečo deti (ne)(po)slúchajú a čo s tým robiť?!

Budúcnosť vzdelávania: Ako môžeme podporiť naše deti?